Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena yra gera proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui. Šiais metais ši diena yra šiandien, lapkričio 21 d.
2024 m. NTAKD užsakymu vykdytos 18-74 m. Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 23 proc. gyventojų kasdien rūko tabako cigaretes, cigarus ar pypkę (29 proc. rūkė bent kartą per paskutines 30 dienų). 7 proc. gyventojų kasdien vartoja kaitinamojo tabako gaminius (11 proc. vartojo bent kartą per paskutines 30 dienų). 4 proc. gyventojų kasdien vartoja elektronines cigaretes (10 proc. vartojo bent kartą per paskutines 30 dienų). 1 proc. apklaustų gyventojų per paskutines 30 dienų vartojo nikotino pagalvėles (kada nors gyvenime nikotino pagalvėles vartojo 4 proc. gyventojų). 1 proc. apklaustų gyventojų per paskutines 30 dienų vartojo uostomą ar kramtomą tabaką („snusą“, „snufą“) (kada nors gyvenime – 5 proc. gyventojų).
Pastebima, kad per pastarąjį dešimtmetį tabako cigarečių rūkymas per paskutines 30 d. išliko gana stabilus, o elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių (pastarieji vertinti tik nuo 2020 m.) vartojimas didėjo. Tabako cigarečių rūkymas per paskutines 30 d. buvo didžiausias tarp vidutinio amžiaus respondentų, o kaitinamojo tabako gaminių ir elektroninių cigarečių, atvirkščiai, didžiausias vartojimas buvo tarp jaunimo. Tarp vyresnio amžiaus gyventojų (50-74 m.) dominuoja rūkymas, kitus gaminius vartoja tik 0,5-2 proc. Kasdien dažniau rūko vyrai (34 proc.) nei moterys (12 proc.).
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) oficialiu raštu kreipiasi į Lietuvos savivaldybių administracijas atkreipdamas dėmesį į 2024 m. rugsėjo 17 d. Europos Komisijos patikslintas rekomendacijos dėl aplinkos be dūmų ir aerozolių, kurios skirtos skatinti plėsti nerūkymo zonas siekiant pagerinti gyvenimo kokybę, sumažinti pasyvaus rūkymo pavojus ir užtikrinti sveiką aplinką visiems piliečiams.
Nerūkymo zonų kūrimas ir plėtra yra svarbūs visuomenės sveikatai, nes padeda gerinti gyvenimo kokybę ir kurti sveikesnę aplinką visiems piliečiams. Šios zonos ypač reikšmingos dėl jų poveikio pažeidžiamų grupių, tokių kaip vaikai, nėščios moterys ir sveikatos problemų turintys asmenys, apsaugai nuo pasyvaus rūkymo sukeliamų pavojų. Be to, draudimai rūkyti viešose erdvėse gali paskatinti rūkančius asmenis mažinti tabako ir elektroninių cigarečių vartojimą. Siekiant šių tikslų, svarbu užtikrinti, kad nerūkymo vietos būtų aiškiai pažymėtos, kad visuomenė galėtų saugiai ir informuotai naudotis laisvalaikio erdvėmis.
2024 m. Departamento atliktos apklausos duomenimis, 53 Lietuvos savivaldybėse buvo įsteigtos nerūkymo zonos, apimančios draudimus rūkyti aikštėse, parkuose, aplink ugdymo įstaigų teritorijas ir kitose viešosiose vietose. Iš jų 39 savivaldybės buvo nustačiusios aikštes kaip nerūkymo zonas, 36 – parkus ir skverus, o 27 – teritorijas aplink ugdymo įstaigas. Paminėtina, kad 2012 m. tik 26 savivaldybės pasinaudojo teise kurti nerūkymo zonas, todėl šiai dienai stebimos teigiamos tendencijos, plečiant nerūkymo zonas.
Departamentas rekomenduoja savivaldybėms:
- Įtraukti viešąsias vietas, kuriose lankosi vaikai (žaidimų aikšteles, pramogų parkus, zoologijos sodus ir kt.), į nerūkymo zonų sąrašą.
- Į nerūkymo zonas įtraukti viešųjų įstaigų lauko erdves: terasas, restoranų, kavinių ir kitų vietų balkonus ar verandas, kad ir šiose vietose būtų užtikrinta aplinka be dūmų.
- Užtikrinti nerūkymo zonų plėtrą viešojo transporto stotelių vietose apsaugant laukiančius žmones nuo pasyvaus rūkymo poveikio.
- Skirti ypatingą dėmesį švietimo įstaigoms, įskaitant ikimokyklinio ir aukštojo mokslo įstaigas, kad jų aplinka būtų be dūmų.
- Įvertinti galimybę įtraukti papildomas viešąsias zonas, kuriose lankosi visuomenė – renginių vietas, žiūrovų zonas viešosiose šventėse, taip pat vietas, kuriose tikėtinas didelis pėsčiųjų srautas.
Departamentas rekomenduoja nerūkymo zonas paženklinti, draudžiamuosius ženklus išdėstyti matomose vietose, kad rūkantieji suvoktų tiek tabako, tiek elektroninių cigarečių dūmų pavojų aplinkiniams. Visos nerūkymo zonos turėtų būti aiškiai pažymėtos ryškiais, lengvai pastebimais ženklais, kad informacija būtų suprantama ir lengvai prieinama kiekvienam gyventojui.
Taip pat patariama savivaldybėms sudaryti ir nuolat atnaujinti savivaldybėje esančių nerūkymo zonų sąrašą, viešai skelbiamą savivaldybių interneto svetainėse.
Nerūkymo zonos Klaipėdos rajone
Primename, kad norint atsikratyti priklausomybės nuo nikotino, galima skambinti nemokama telefono linija 1819.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija
The post Tarptautinės nerūkymo dienos proga NTAKD rekomenduoja savivaldybėms steigti daugiau nerūkymo zonų appeared first on Visuomenės sveikatos biuras.