Kasmet kovo 24 d. minima Pasaulinė tuberkuliozės (TB) diena, kurios tikslas – didinti informuotumą apie TB ir pastangas sustabdyti pasaulinę epidemiją. Šių metų tema – „Taip! Mes galime sustabdyti TB plitimą“, todėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kaip ši liga plinta ir kodėl ypač svarbu ją laiku diagnozuoti bei laikytis paskirto gydymo.
Sergamumas Lietuvoje mažėja
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, TB yra viena iš pagrindinių mirties nuo infekcinių ligų priežasčių pasaulyje. Nepaisant to, kad jos galima išvengti ir ji yra išgydoma, pasaulyje kiekvieną dieną TB suserga apie 30 tūkst. žmonių, miršta – apie 3560 žmonių. Skelbiama, kad pasaulinės pastangos kovojant su TB nuo 2000 m. išgelbėjo 75 milijonus gyvybių.
NVSC duomenimis, pastarąjį dešimtmetį sergamumas tuberkulioze kasmet palengva mažėja. Pernai šalyje užfiksuota 611 naujų TB atvejų (sergamumo rodiklis 21,3 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 38 mirtys, 2022 m. – 657 nauji atvejai (sergamumo rodiklis 23,2 atvejai 100 tūkst. gyventojų), 29 mirtys.
Simptomai priklauso nuo pažeistos vietos
Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia TB mikobakterijos. Sukėlėjas dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir kitus organus (kaulus, inkstus ir kt.). TB sukėlėjai plinta per orą su dalelėmis. Sergantis atvira plaučių TB žmogus išskiria bakterijas kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas. Rizika užsikrėsti kyla artimai ir ilgai bendraujant su sergančiu žmogumi.
TB simptomai priklauso nuo to, kokia kūno vieta yra pažeista. Europoje maždaug 75 proc. atvejų TB pažeidžia plaučius.
Ne visi užsikrėtę suserga
Tam tikrais atvejais žmogus gali būti užsikrėtęs TB mikobakterijomis, bet nesirgti. Tokiais atvejais bakterijos nėra aktyvios organizme, jos nesidaugina, asmeniui nepasireiškia ligai būdingi simptomai (ilgai trunkantis kosulys, skausmas krūtinėje, gausus naktinis prakaitavimas ir kt.) ir liga nėra platinama, todėl toks asmuo nėra pavojingas aplinkiniams. PSO teigimu, maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB bakterijomis. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių TB bakterijomis, per gyvenimą suserga TB.
Svarbiausia – kuo anksčiau diagnozuoti
Daugeliu atvejų TB yra išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų kursas. Gydomas pacientas turi griežtai laikytis gydymo režimo, priešingu atveju jis nepasveiks ir platins infekciją toliau. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus. Svarbiausia pradėjus gydymo kursą – jį užbaigti, nes kitu atveju vystosi atsparios vaistams TB formos, kurias išgydyti ypač sunku ir gydymas trunka keletą metų.
Šiek tiek istorijos
Kovo 24-oji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šią dieną 1882 m. daktaras Robertas Kochas paskelbė apie TB sukeliančios bakterijos – Mycobacterium tuberculosis – atradimą. Minėtas atradimas atvėrė kelią TB diagnostikai ir gydymui.
1700-aisiais TB buvo vadinama „baltuoju maru“ dėl pacientų blyškumo. Viduramžiais kaklo ir limfmazgių TB buvo vadinama „skrofulioze“. Buvo manoma, kad skrofuliozė yra kitokia liga nei plaučių TB.
Prieš atrandant TB sukeliančias bakterijas, buvo manoma, kad ši liga yra paveldima. 1800-ųjų pradžioje Naujojoje Anglijoje kilo „vampyrų panika“. Mieste kilus TB protrūkiui, buvo įtariama, kad pirmasis nuo TB miręs šeimos narys grįžta kaip vampyras ir užkrečia likusius šeimos narius. Norėdami sustabdyti vampyrus, miestiečiai iškasdavo įtariamo vampyro kapą ir atlikdavo ritualą.
Daugiau informacijos apie TB situaciją Lietuvoje, profilaktikos priemones ir kt. rasite NVSC interneto svetainėje šiuo adresu.
Daugiau apie Pasaulinę tuberkuliozės dieną skaitykite PSO interneto svetainėje čia.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija
The post Tuberkuliozė: svarbiausia – ankstyva diagnostika appeared first on Visuomenės sveikatos biuras.