Artėjantis padangų keitimo sezonas gąsdina ne vieną. Didelė pasiūla gamintojų, kainų, išmatavimų, o kur dar būtinybė rasti sau tinkamiausias, patogiausias ir geriausias padangas. Vien tam, kad nereikėtų kas sezoną klaidžioti po fizines ir virtualias padangų parduotuves, rūpintis padangų keitimu, kai kurie vairuotojai nutaria įsigyti universalias padangas ir sutaupyti laiko bei pinigų. Tad, kuo iš tiesų naudingas šis pasirinkimas, ir ar universalios padangos išties geriausios?
Universalių padangų savybės
Pagal įstatymą, Lietuvoje leidžiama visus metus eksploatuoti padangas, pažymėtas M+S žymėjimu. Žymuo M + S reiškia purvą (“Mud”) ir sniegą (“Snow”). Tačiau nereikia apsigauti ir įsigyti padangas vien pamačius šį žymėjimą, nes taip žymimos ir žieminės, ir kai kurios vasarinės padangos bei dygliuotos padangos.
Universalios padangos žymimos įvairiai: AW (bet kokiam orui), AS (visiems sezonams), 4S (keturi sezonai). Pagal ES reglamentą, žiemai tinkamos padangos, užtikrinančios sukibimą su sniegu, turi būti žymimos snaigės kalno fone piktograma.
Universalios padangos tinkamos vairuotojams, kurie važinėja mažiau, dažniausiai vasaros sezonu. Nors universalių padangų populiarumas Lietuvoje išaugo, vis dar pasitaiko šaltų žiemų. Dėl to, geriau turėti atskirus komplektus vasarai ir žiemai, kurie yra pritaikyti skirtingų sezonų oro sąlygoms. Lietuvoje oro temperatūra svyruoja tarp -25 laipsnių žiemą ir +35 laipsnių vasarą. Vasarą universalios padangos neprilygs vasarinėms, o žiemą – žieminėms padangoms.
Universalių padangų populiarumą nulėmė galimybė sutaupyti neperkant atskirų padangų komplektų šiltajam ir šaltajam sezonams.
Universalių padangų trūkumai
Tarkim, gyvenate mieste ir paprastai važinėjate iš namų į darbą ir atgal, už miesto ribų išvykstate retai. Esant šiltesnėm žiemos sąlygom galite važinėti su universalių padangų komplektu. Tačiau pasnigus ar esant ledui tokiomis padangomis važinėti nėra saugu.
Bet jeigu gyvenate užmiestyje, ar kaime, prastai valomais keliais, dažnai tenka važinėti didelius atstumus magistralėmės, esant ekstremalioms žieminėms sąlygoms patartina turėti tikras žiemines padangas. Žieminės padangos geriau atlaiko žemas temperatūras, sukimba su sniegu ar ledu padengta kelio danga. Užtenka turėti omenyje tai, kad važiuojant sunkių žiemos sąlygų metu universalių padangų stabdymo kelias pailgėja.
Kaip išsirinkti jūsų automobiliui tinkamiausias universalias padangas
Jūsų automobilio vidinėje priekinių durelių pusėje turėtų būti lipdukas rodantis automobilio gamintojo reikalavimus padangų dydžiui. Neradus šio lipduko, informaciją galima rasti automobilio žinyne arba internetu.
Pavyzdžiui, randate štai tokį užrašą 205/55 R16 91H. Paskutinis žymuo eilutėje 91H nurodo, kad jūsų automobilio maksimali padangos apkrova yra lygi 91, arba 615 kg padangai. Raidė H nurodo maksimalų leistiną greitį. H – 210 km/h.
Papildoma informacija, nurodoma ES etiketėse, pagal kurią galite išsirinkti sau geriausias padangas:
- Kuro sąnaudos. Žymimos raidėmis nuo A iki E, šiuo atveju A raide žymimos padangos lemia mažiausias kuro sąnaudas.
- Sukibimas su šlapia danga žymimas žymimas raidėmis nuo A iki E. A indeksas reiškia minimalų stabdymo kelią – tai yra saugiausias indeksas.
- Triukšmo klasė – nurodo padangos triukšmo lygį decibelais, žymima raidėmis nuo A iki C. C raide pažymėtų padangų sukeliamas triukšmas gali būti net keturiskart didesnis nei A raide pažymėtų.
- Snaigės kalnų fone piktograma nurodo ar padangos atitinka ES patvirtintą sukibimo ant sniego standartą.
- Ledyno trikampyje piktograma nurodo ar padangos (minkšto mišinio, Šiaurės šalių klimatui skirtos padangos) atitinka ES patvirtintą sukibimo ant ledo standartą.
Apibendrinant, atsižvelkite į savo automobilio gamintojo nurodymus, nepamirškite savo vairavimo sąlygų bei sąlygų žiemos sezono metu. Esant šaltoms žiemoms, kai tenka daug važinėti už miesto, prastai valomais keliais, geriau turėti vasarinių ir žieminių padangų komplektus.