Griežtesni ribojimai neturintiems galimybių paso įsigalios nuo rugsėjo 13-osios, tačiau daugiau nei 200 verslų be galimybių paso jau nebeaptarnauja. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras sako, kad tokiu būdu ir patys verslai išvengs tam tikrų suvaržymų.
Kai kurie verslai nusprendė nebelaukti ir jau nuo pirmadienio įleidžia tik galimybių pasus turinčius lankytojus. Daugiausia tokių verslų – maitinimo įstaigos.
Kavinės lankytojai sako, kad prašymas pateikti galimybių pasą problemų nesudaro.
„Man kažkaip smagu, jaučiuosi saugesnė dėl to, kad visi turi galimybių pasą. Tai poros minučių reikalas, kaip ID dokumentą parodyt perkant alkoholį“, – sako laidų vedėja Rimantė Kulvinskytė.
Iki rugsėjo 13 dienos aptarnauti tik turinčius galimybių pasą – verslo pasirinkimas.
„Labiau gali atsipalaiduoti, kai sėdi ir žinai, kad aplinkui žmonės visi yra susitvarkę, pasirūpinę, žino, kad nieko neužkrės. Saugiau būti kartu, nes nebenešioji baubo galvoje, kad gal užsikrėčiau, gal užkrėsiu senelius. Su ta mintim nebesinori gyventi“, – nurodo „Backstage cafe“ direktorius Vytenis Petrošius.
Verslininkų, pasirinkusių jau tikrinti pasus, – daugiau nei 200. Jie sako, kad dalį klientų toks sprendimas papiktino, tačiau jo keisti neketina.
„Kita pusė vis akcentuoja laisvę, pasirinkimo galimybę, tai jei jie turi teisę rinktis skiepytis ar ne. Bet svečiai, kurie pas mus ateina, kurie jau pasiskiepiję, turi teisę rinktis šalia ko sėdėti ar ne“, – teigia „Selfish“ savininkas Renatas Vainius.
Pasirinkusiems aptarnauti tik su galimybių pasu – mažiau ribojimų.
„Visiems kitiems gerokai griežtesni reikalavimai, o verslams, dirbantiems su galimybių pasais, (jie – LRT.lt) gali tik rekomendacijas vykdyti dėl kaukių dėvėjimo dėl ploto, dėl atstumo, srautų valdymo“, – aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Ingrida Skridailienė.
Kol kas galimybių paso nenaudojančiose kavinėse prie staliukų viduje turi sėdėti tik po du arba viena šeima. Laukiant maisto reikia kaukės. Lauke prie staliuko gali sėdėti daugiausia penki žmonės.
Nuo rugsėjo 13-osios galimybių pasas galios visuose versluose – be jo nebus galima lankytis didesnėse parduotuvėse, pramogų, maitinimo įstaigose, kirpyklose. Norėdami išvengti tokių ribojimų dalis žmonių stoja į eilę skiepytis.
„Ką čia dabar – rūsy sėdėt, neit į kirpyklą? Tai ką? Tiesiog savo noru, per prievartą“, – sako LRT TELVIZIJOS kalbinta moteris.
„Mano žmona gerai gamina, barai, restoranai – neaktualu. Grynai dėl darbo“, – tvirtina kitas kalbintas pašnekovas.
Galimybių pasą galima gauti pasiskiepijus, persirgus, turint antikūnų arba atlikus PGR testą, o jis nuo šiol kainuos: privačiose įstaigose – apie 70 eurų. Nenorintys nei skiepytis, nei mokėti bando rasti kitų išeičių.
„Dėl galimybių paso vis tiek skambina, klausia išimčių, nori gudri tauta ir apeiti. Landų randa, bet jų sumažėjo, dabar galimybių pasui nemokama tyrimui registruojamos tik išimtinės grupės“, – pabrėžia Karštosios linijos koordinatorius Naglis Miknevičius.
Dėl medicininių priežasčių negalintiems skiepytis tyrimai mobiliuosiuose punktuose ir toliau bus nemokami. Tai turi nustatyti alergologas arba šeimos gydytojas. Išimtis dėl nemokamo testavimo taikoma ir nėščiosioms, nors rekomendacijos nesiskiepyti joms nėra.
Šaltinis: LRT.LT