0

Sunegalavę per šventes ir tinkamai neįvertinę savo būklės gyventojai dažniausiai vyksta į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius. Ligonių kasos pataria į ligoninę vykti tik tais atvejais, kai prireikia būtinosios medicinos pagalbos, o ūmiai susirgus prisiminti, kad padėti gali poliklinikų budintys gydytojai.

Neretai pasitaiko atvejų, kai pacientai, kuriems užtektų šeimos gydytojo paslaugų, atvyksta į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių. Taip priėmime susidaro eilės, nes pirmenybė čia teikiama sunkios būklės pacientams.

„Tiek švenčių dienomis ar savaitgaliais, tiek ir darbo dienomis į ligoninių skubiosios pagalbos skyrių pacientams reikia vykti tuomet, kai kyla realus pavojus gyvybei ar sveikatai, gresia sunkios komplikacijos. Pavyzdžiui, patyrus traumą, stipriai susižeidus, nusideginus, ūmiai apsinuodijus“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.

Kai žmogui reikia skubios pagalbos, nedelsiant telefono numeriu 112 kviečiama greitoji medicinos pagalba. Pavyzdžiui, patekus į autoįvykį, patyrus insultą ar infarktą, praradus sąmonę, esant tokiai būklei, kai pacientas negali pats vykti į skubiosios pagalbos skyrių ar nebėra tam laiko.

Visais kitais atvejais reikėtų kreiptis į polikliniką, kurioje žmogus yra prisirašęs. Daugelyje poliklinikų ir šeimos medicinos centruose po darbo valandų, savaitgaliais ar per šventes dirba budintys gydytojai. Kiekviena poliklinika ar šeimos medicinos centras turi užtikrinti prie jų prisirašiusiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems pacientams nepertraukiamą šeimos medicinos paslaugų teikimą.

„Jeigu poliklinika ar šeimos medicinos centras pats nepertraukiamai neteikia šeimos medicinos paslaugų, jis turi būti sudaręs sutartį su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Todėl gyventojams labai svarbu iš anksto išsiaiškinti, kur kreiptis pagalbos, kai gydymo įstaiga, prie kurios žmogus yra prisirašęs, nedirba“, – pataria D. Ozolienė.

Pasak specialistės, apie tai galima pasiteirauti savo šeimos gydytojo ar registratūros darbuotojų. Taip pat ši informacija privalo būti skelbiama ir gydymo įstaigų skelbimų lentose, jų interneto svetainėse. Kur kreiptis pagalbos po darbo valandų, patogu sužinoti ir ligonių kasų interneto svetainėje. Čia surinkta nuolat atnaujinama informacija apie visos šalies gydymo įstaigas ir jų teikiamas paslaugas.

Į budintį gydytoją pacientams reikėtų kreiptis ūmiai susirgus. Pavyzdžiui, jei kamuoja stiprūs galvos ar pilvo skausmai, karščiuojama, pykina, nepavyksta įprastais vaistais sureguliuoti kraujo spaudimo. Derėtų įsivertinti situaciją, ar žmogui reikalinga pagalba negali būti suteikta vėliau, poliklinikos darbo valandomis.

Ligonių kasos primena, kad kiekviena gydymo įstaiga būtinąją medicinos pagalbą privalo suteikti nemokamai visiems Lietuvos gyventojams – ir apdraustiems PSD, ir neapsidraudusiems. Būtinoji medicinos pagalba turi būti suteikta bet kurioje šalies vietovėje, nepaisant to, kur pacientas prisiregistravęs. Pavyzdžiui, pacientas yra prisirašęs prie gydymo įstaigos Šiauliuose, bet per jo viešnagę Vilniuje nutikus nelaimei jis gali kreiptis būtinosios pagalbos tiek į ligoninę, tiek į budinčią polikliniką.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija

The post Ligonių kasos pataria, kur kreiptis sunegalavus švenčių dienomis appeared first on Visuomenės sveikatos biuras.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata