0

Pneumokokinė infekcija

 

Kas yra pneumokokinė infekcija?
Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas sukelia plaučių uždegimą, bet gali būti ir meningito, anginos, endokardito (vidiniame širdies sluoksnyje (endokarde) arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga) bei kitų ligų priežastimi, tai priklauso nuo infekcinio proceso lokalizacijos. Pneumokokai – viena dažniausia pneumonijų (plaučių uždegimo) bei viduriniosios ausies uždegimų priežastis.

Kas yra Streptococcus pneumoniae?
Streptococcus pneumoniae – gramteigiamas diplokokas, aptinkamas viršutiniuose kvėpavimo takuose. Žinoma apie 100 pneumokokų serotipų, iš kurių net 60 proc. susirgimų vaikų tarpe sukelia serotipai 1, 6B, 14, 19F, 23F. Be pastarųjų, prisidėjus 4, 5, 6A, 9V, 18C, ir 19A serotipus, visi 11 sukelia daugiau nei 80 proc. susirgimų.

Kokie pneumokokinės infekcijos serotipai labiausiai paplitę?
Labiausiai paplitę yra 6, 14, 18, 19 ir 23 serotipai. Jie sukelia apie 68-80 proc. visų pneumokokinės infekcijos atvejų.

Kaip galima užsikrėsti pneumokokine infekcija? Koks plitimo kelias?
Šių bakterijų galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais, kuomet patenka į žmogaus apatinės kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Didesnę riziką susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, su nusilpusiu imunitetu. Susergama ir dėl nepalankių išorinių faktorių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir kita.

Kas dažniausiai serga?
Šios ligos dažnesnės mažiems vaikams (ikimokyklinio amžiaus), senyviems žmonėms ir žmonėms, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis. Todėl didelė rizika susirgti pneumokokine infekcija yra vaikams iki 5 m. ir vyresniems nei 65 m.

Kokie pneumokokinės infekcijos simptomai?
Pneumokokinė infekcija – tai skirtingai kliniškai pasireiškiančių ligų, kurias sukelia pneumonijos streptokokas, grupė. Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Galima išskirti kelis simptomus: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys, tačiau pneumokokinė infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų.

Kaip gydoma pneumokokinė infekcija?
Gydymui naudojami antibiotikai, tačiau registruojama vis daugiau atsparumo jiems atvejų.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Ar persirgus pneumokokine infekcija susidaro imunitetas?
Persirgus pneumokokine infekcija susiformuoja specifinis imunitetas prieš atitinkamą pneumokokų serogrupę, todėl galimybė užsikrėsti kitais pneumokokais – išlieka.

Kaip apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos?
Pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokinės infekcijos – skiepai. Taip pat didelį vaidmenį ligos išvengimui vaidina nespecifinės apsaugos priemonės: imuniteto stiprinimas, bendrų asmens higienos įgūdžių taikymas.

Kokios yra vakcinų rūšys nuo pneumokokinės infekcijos?
Šiuo metu Europoje naudojamos dviejų tipų vakcinos: konjuguotos ir polisacharidinė pneumokokinės infekcijos vakcinos. 10-valente konjuguota pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus, 13-valente konjuguota pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami kūdikiai, vaikai, paaugliai, suaugusieji bei rizikos grupėms priklausantys asmenys. Paskiepijus konjuguotomis vakcinomis susidaro ilgalaikis imunitetas. Polisacharidine pneumokokinės infekcijos vakcina skiepijami vyresni nei 2 metų vaikai ir suaugę. Imunitetas susidaro 5 metams.

Ar vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos yra saugios?
Vakcinos yra saugios. Dažniausias pneumokokinės vakcinos nepageidaujamas poveikis – 3-4 dienas paraudusi ar patinusi injekcijos vieta. Apie 2 proc. paskiepytų asmenų karščiuoja.

Meningokokinė infekcija

 

Meningokokinė infekcija – tai ūminė bakterinė infekcija, kurios sunkiausios sukeliamos ligos formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Ligos sukėlėjas 
Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinio meningito atvejų. Skiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, X, Y, Z, W135 ir L. Multilocus. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Daugiausia atvejų pasitaiko Afrikos šalyse į pietus nuo Sacharos, vadinamojoje „Afrikos meningito juostoje“. Pietų Sudanas ir Sudanas yra vienintelės rytų Viduržemio jūros regiono šalys, kurios patenka į šią juostą. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas. A tipas  Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B, C ir W tipai. Susirgimai dažnesni šaltąjį sezoną: rudens-žiemos-pavasario mėnesiais.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija? 
Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja nuo 2 iki 10 dienų (vidutiniškai 3–4 dienos).
Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti kyla ir kitiems: sergantiesiems virusinėmis respiracinėmis ligomis, nusilpus imunitetui, esant stresui ir kita.

Kokie yra simptomai? 
Ankstyvieji meningokokinės ligos ir peršalimo ligų požymiai panašūs: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Gali pasireikšti jautrumas šviesai, mieguistumas ir sumišimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas. Esant sunkiai ligos eigai galimos tokios komplikacijos kaip nuolatinis smegenų pažeidimas, klausos praradimas, inkstų nepakankamumas, būtinybė amputuoti rankas ar kojas arba lėtiniai nervų sistemos sutrikimai. Meningokokine liga susirgusių asmenų mirtingumas svyruoja nuo 10 % iki 15 %, net ir esant skubiai medicininei intervencijai.
Skiriamos šios  klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios ligos (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos ligos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

Koks gydymas?
Gydyti nuo meningokokinės infekcijos naudojami antibiotikai. Sergantysis nebegali užkrėsti kitų asmenų praėjus 24 valandoms nuo tinkamo gydymo antibiotikais pradžios.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos? 
Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu kuo labiau apriboti sergančio asmens sąlytį su sveikais asmenimis. Chemoprofilaktika (antibiotikai) rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.
Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • kuo labiau riboti sergančio asmens sąlyti su sveikais asmenimis;
  • laiku pasiskiepyti.

Skiepai?
Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis (šalių sąrašą galima rasti https://nvsc.lrv.lt/lt/skiepai-keliautojams/).
Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į kraštus, kur ši infekcija yra paplitusi. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo 2018 m. vaikai Lietuvoje skiepijami nemokamai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Tėvams ar globėjams pageidaujant  paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Pastebėję ligos simptomus nedelskite, o imkitės veiksmų:

  • kreipkitės į gydymo įstaigą – nesvarbu, ar tai būtų diena ar naktis;
  • papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
  • gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar Jūsų vaiko negalavimo priežastį;
  • jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, būklei pablogėjus, nedelsdami pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą – nesvarbu, ar tai būtų diena ar naktis.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

The post Nuo pneumokoko ir meningokoko sukeliamų infekcijų apsaugo skiepai appeared first on Visuomenės sveikatos biuras.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata